23-30. Haftalar

Bu haftalarda bebeğiniz artık kuvvetli bir şekilde hareket edip, dokunmaya ve sesli uyarılara cevap veribilir. İçinde bulundukları sıvıyı yutup tekrar idrar ile birlikte geri verirler. Bebeğinizde bu haftalar içerisinde hıçkırıklar olabilir ve hatta bazı durumlarda bu hıçkırıklar anne tarafından bile hissedilebilir. Bebek bu haftalarda belirli aralıklarla uyanma ve uyumaya yönelik bir düzen oluşturabilir, hatta bu duurm annenin uyanma uyuma düzeninden farklı olabilir ve anne adayı gece yatağına uyumak için uzandığında bebeğiniz uyanıp tekmeler atmaya başlayabilir. Bebeğin kalp atışları steteskop veya Doppler gibi aletler yardımı ile muayene sırasında duyulabilir.
Bebek bu haftalarda Vernix denilen beyaz yağlı bir madde ile kaplıdır. Bu madde bebeğin cildini korumaktadır. Vernix çoğunlukla doğumdan önce kaybolur.
24. haftadan itibaren muhtemel bir doğum olayında bebeğinizin hayatta kalma şansı vardır. Bu zamandan önce doğan bebeklerin çoğu, akciğerleri ve diğer hayati organları yeterince gelişmediği için genellikle yaşayamaz. ancak bu kadar erken haftalarda doğan bebeklerin engelli olma riskinin arttığı unutulmamalıdır.
Yaklaşık 26. gebelik haftasında bebeğinizin göz kapakları ilk defa açılır.

Bazı bebeklerin doğumda kahverengi gözleri olmasına rağmen, bebeklerin gözleri neredeyse her zaman mavi veya koyu mavidir.
Doğduktan birkaç hafta geçene kadar bebeğinizin gözlerinin kalacakları renk olmayacaktır.
30 haftada baş-aşağı uzunluk yaklaşık 33 cm’dir.
Hafta 30
Baştan aşağıya gerçek boyut yaklaşık 33 cm